EPP Nedir?

Expanded Polypropylene (EPP) Köpük, son derece özel bir hammaddedir. Polipropilen hammaddeye özel katkılar katılarak başlayan hammaddenin üretim süreci, çapları 4-6 mm olan boncuklar haline getirilmesiyle devam eder. Nihayetinde bu boncuklar bir kalıp içerisine enjekte edilerek, buhar enerjisi ve basıncı vasıtasıyla birbirine yapıştırılırlar. Sonuçta elde edilen kalıplanmış ürün son derece dayanıklı, esnek bir katı malzemedir.   

 

EPP köpük esnek, hafif ve esasen otomotiv endüstrisinde enerji yönetimi uygulamaları ve bilgisayar ambalaj malzemesi için geliştirilmiş bir hammaddedir. Bunun yanı sıra, özellikle birçok defa darbe almasına karşın her seferinde darbeyi emme kabiliyeti sayesinde örneğin hobi amaçlı radyo kontrollü uçaklar için ideal bir malzemedir.   

 

EPP kapalı hücreli bir köpüktür. Geniş bir sıcaklık aralığında (-40°… +100°) dayanıklı olduğu gibi, petrol, aseton ve etrafta bulunan birçok kimyasala karşı dayanıklıdır. Suya maruz kaldığında hemen hemen hiç etkilenememesinden ötürü de, birçok denizcilik uygulaması için elverişli bir hammaddedir.  

EPP’nin üretiminde hiçbir zehirli kimyasal kullanılmadığından ve kolaylıkla geri dönüştürülebilir olduğundan, çevre dostu bir hammaddedir.

Özellikle beyaz renkli olan EPP, daha ziyade ambalaj ve yalıtım sektöründe kullanılan EPS ile karıştırılıyor olsa da, yapısal gücü göz önünde bulundurulduğunda aslında kıyas kabul etmeyen bir hammaddedir. EPP daha çok otomotiv sektöründe enerji emici tamponlar, yan darbe koruyucular, kolon kaplamları, diz koruyucuları, koltuk yapıları, konsollar, araç kitleri gibi uygulamalarda kullanılmaktadır.